دکتر  سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در بازدید از موزه و مرکز اسناد و مطالعات علمی فرهنگی دکتر نورانی وصال شیراز، با اشاره به لزوم تدوین دو واحد درسی تاریخ پزشکی ایران برای دانشجویان علوم پزشکی گفت: باید دانشجویان علوم پزشکی را از گرفتاری بی‌خویشتنی نجات دهیم و با مفاخر و مشاهیر تاریخ پزشکی ایران از جمله ابن سینا بیشتر آشنا کنیم.

وی اظهار کرد: باید تلاش کنیم که این موزه و مرکز اسناد ارزشمند بتواند با سایر موزه‌ها به ویژه موزه تاریخ علوم پزشکی تهران اشتراک گذاری اطلاعات داشته باشد.

وی تصریح کرد: در محدوده استان فارس و استان‌های مجاورش، تعداد قابل توجهی کتب تاریخی و اسناد نزد مردم وجود دارد که می‌توان آن‌ها را از طریق فراخوان جمع‌آوری و نگهداری کرد.

وزیر بهداشت ضمن تأکید بر لزوم تدوین دو واحد درسی آشنایی با تاریخ بزرگان کشور برای تدریس در دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: البته کتاب‌ها، رساله‌ها و اسنادی از ابوعلی سینا در سراسر دنیا وجود دارند که هنوز به زبان عربی هستند و باید آن‌ها را به فارسی برگردانیم در حالی‌که در کشور‌های دیگر، شناخت بیشتری از ابوعلی سینا دارند بنابراین گردآوری تاریخ ابن سینا، خیلی مهم است.

نمکی بیان کرد: باید مبانی علمی طب ایرانی را از مبانی خرافی آن جدا کنیم و با طب روز بسنجیم. توصیه‌های ابوعلی سینا در مورد آب، هوا، غذا، بهداشت محیط و سلامت روان، مبنای علمی قابل استنادی دارند که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

وی با بیان اینکه باید به جای طبیب، حکیم تربیت کنیم، افزود: اطبای قدیم، حکیم بودند، اما متاسفانه امروز دانشجویان را تک بعدی تربیت می‌کنیم و جنبه‎های هنری، عرفانی و فلسفی را در بین آن‌ها از بین می‌بریم.