به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، حسین زینلی میزان تولید گیاهان دارویی را سالانه ۴۰۰ میلیون تن عنوان و اظهار کرد: حدود ۲ میلیون نفر در بخش کاشت، داشت و برداشت گیاهان دارویی کشور مشغول بکارند.

وی سطح زیر کشت گیاهان دارویی را ۲۰۶ هزار هکتار دانست و تصریح کرد: بیش از ۵۰ هزار هکتار در طول دولت تدبیر و امید به سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور اضافه شده است.

زینلی، عمده محصولات گیاهان دارویی کشور را زعفران، زیره سیاه، هل، زنجبیل، دارچین، موسیر و گل‌محمدی ذکر کرد و افزود: حدود ۷۰ درصد از صادرات محصول زعفران کشور از استان خراسان رضوی انجام می‌شود که معادل ۴۰۰ میلیون دلار در سال است.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به اینکه محصولات زعفران، گل محمدی، آنغوزه، باریج، گون، کتیرا و زیره سیاه رتبه نخست صادرات جهان را دارند، تاکید کرد: سال گذشته بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش ۳۱۹ میلیون دلار به کشورهای افغانستان، اسپانیا، امارات متحده عربی، هنگ‌کنگ، هلند، آمریکا و دیگر کشورهای همسایه صادر شد.

وی، از فعال بودن ۱۱ کارخانه فرآوری محصول “شیرین‌بیان” در کشور خبر داد و گفت: سال گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه کارگاه‌های فرآوری شیرین‌بیان و وقوع خشکسالی، حدود ۱۰۰ هزار تن از این گیاه خام، از کشور آذربایجان وارد ایران و پس از فرآوری به آلمان صادر شد.

زینلی، از حمایت دولت دوازدهم از توسعه مزارع گیاهان دارویی خبر داد و افزود: با تدبیر دولت، هیچ‌گونه محدودیتی در پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بهره‌برداران گیاهان دارویی وجود ندارد.

به گفته وی، قرار است به زودی سامانه جامع گیاهان دارویی به منظور توسعه تولید و صادرات این گیاهان راه‌اندازی شود.