به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی قم، سعید نمکی در نشست اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی قم در ستاد این دانشگاه گفت: خوشبختانه در این زمینه مسئولان استانی هم اعلام آمادگی کرده‌اند و استاندار قم قول تأمین زمین مورد نیاز و یکی از نمایندگان مردم قم در مجلس نیز وعده کمک به تأمین بودجه مورد نیاز و جلب مشارکت خیرین را داد و انتظار داریم که این دانشگاه با الگوگیری از فرهنگ و معماری اصیل ایرانی و اسلامی ساخته شود و بنده نیز برای تاسیس  آن آن حتما کمک ویژه خواهم کرد.

وی گفت: خدمتگزاری در حوزه سلامت در شهرهایی مانند مشهد مقدس، قم و شیراز متفاوت است چون هم به مردم بومی این مناطق و هم به زائران اهل بیت، خدمات ارائه می شود و خدمتگزاری به زائران اهل بیت، یکی از شریف ترین خدماتی است که می توان تعریف کرد بنابراین خدمت رسانی به زائران حضرت معصومه(س) یک کار بزرگ خداپسندانه است و ما هم علاقمندیم در این امر، مشارکت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: موضوع سلامت قم مجموعه‌ای از مشکلات خاص خود و متفاوت از سایر مناطق کشور را دارد و باید قم به شکل ویژه دیده شود. دانشگاه علوم پزشکی قم باید به طور ویژه و خاص بر روی پدیده حاشیه نشینی کار کند چون حاشیه شهر، منفک از هسته مرکزی شهر نیست و تقاضا دارم که همکاران ما در این دانشگاه، نقشه راهی به ما بدهند که چه اقداماتی باید در حوزه کنترل بیماری های واگیر، غیرواگیر، مسائل اجتماعی و مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت در حاشیه شهر قم انجام دهیم و باید مشکلات قم، ریشه یابی و رفع شود.

وی تأکید کرد: شاید سال‌های زیادی مسائل و مشکلات قم رها و موجب عقب ماندگی‌هایی در این منطقه شده، هیچ مدیر ارشدی در حوزه سلامت در این شهر به دلایل مختلف، ثبات و دوام نداشته و نتوانسته برنامه ریزی بلند مدتی داشته باشد بنابراین اگر در نظام سلامت خردورزی، منطق، استدلال درست و نگاه و برنامه بلند مدت وجود نداشته باشد، به نتایج درخشان نمی‌رسیم و تقاضا داریم که رئیس دانشگاه برنامه و نقشه راه ۵ ساله‌ای را در تمام حوزه‌ها از جمله بیماری‌های واگیر، غیر واگیر، توسعه زیرساخت‌ها، تخت‌های بیمارستانی و توسعه توریسم سلامت آماده کند.

نمکی افزود: خیلی افراد علاقه‌مند هستند که در شهرهایی مانند مشهد مقدس، قم و شیراز درمان شوند و باید تعدادی از تخت‌های بیمارستانی در قم، برای گردشگری سلامت در نظر گرفته شود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه طرح «هرخانه یک پایگاه سلامت» با هدف جامعه محور کردن نظام سلامت و آموزش علوم پزشکی اجرایی شده و امیدواریم که در استان قم نیز این طرح آغاز شود و بنده نیز از نزدیک بر روند اجرای آن نظارت خواهم کرد.

وزیر بهداشت یادآور شد: می‌توان از زائران حضرت معصومه(س) برای توسعه زیرساخت‌ها، کمک گرفت و از نذورات و موقوفات بر مبنای اولویت‌ها مانند ساخت خوابگاه‌های دانشجویی استفاده کرد.