برای اغلب مردم این موضوع پیش می‌آید که قبل یا حین تجربه رفلکسولوژی نقطه یا نقطه‌های حساس یا دردناک در کف پای خود احساس کنند. وقتی این احساس را دارید بدن به شما می‌گوید که وضعیت انرژی و عملکرد اندام مرتبط با آن نقطه چگونه است و وضعیت سلامت و نشاط شما در چه حالی است؟

 

این احساس چند معنی می‌تواند داشته باشد:
• اختلال یا دردی جدید بروز پیدا کرده است
• یک اختلال قدیمی دوباره فعال شده است
• اختلال مزمنی پیش آمده که نیاز به بررسی دارد
• حالت چهارمی هم وجود دارد و آن نشان‌دهنده بروز اختلالی است که هنوز در سطح انرژی‌هاست و به صورت فیزیکی بروز پیدا نکرده‌است.
اختلال جدید: افرادی در این گروه قرار می‌گیرند که به طور معمول درد یا حساسیت را در نقاط کف پا احساس نمی‌کنند اما ناگهان یک روز احساس حساسیت زیاد در یک نقطه از کف پا دارند. برای نمونه اکثر مردم معمولا در نقطه رفلکسولوژی ریه حساسیتی را احساس نمی کنند. اما اگر آنها دچار سرماخوردگی شوند در نقطه ریه حساسیت و درد احساس می کنند.

اختلال قدیمی: غالبا برای درک این قبیل اختلالات که آنها هم با حساسیت و درد در نقطه خاص بروز پیدا می کنند نیاز به مرور سابقه پزشکی و سبک زندگی افراد در گذشته است. برای مثال بیماری داشتم که نقطه ریه او در زمان رفلکسولوژی حساس بود. اما او نه دچار بیماری خاص ریوی بود، نه سرماخورده بود و نه سیگار می‌کشید. پس دلیل بروز این درد چه بود؟
پرسش و پاسخ و مروری بر سبک‌زندگی او در گذشته مشخص کرد که والدین او سیگاری بودند و او به این دلیل که در معرض دود سیگار بوده دچار اختلال در انرژی‌ها و نیروی حیاتی ریه شده و این مسئله در بزرگسالی او نمود پیدا کرده‌است.

اگر پای اختلال جدید و یا یک اختلال قدیمی در حساسیت‌های مشخص شده در نقاط رفلکسولوژی در میان نباشد ماجرا کمی پیچیده‌تر می‌شود. حالا نوبت بررسی اختلال‌های مزمن است که نقاط خاصی از پا را حساس و دردناک کرده است.

اختلال مزمن: تصور کنید فردی به بیماری دیابت نوع دوم مبتلا شده است و برای کنترل سطح قند‌خون خود انسولین مصرف می‌کند. از دیدگاه طب مدرن این انتظار وجود دارد که نقاط کلیه و پانکراس فرد حساس و دردناک باشند اما از نگاه طب کل‌نگر که نگاه جامع‌تری به بدن و عملکرد اندام‌ها و هماهنگی میان کانال‌های انرژی دارد، نقطه ریه نیز دردناک است.
بنابراین نباید این نکته را فراموش کرد که عدم تعادل انرژی در اندام‌های داخلی می‌تواند عملکرد اندام‌های دیگر را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد به همین دلیل فرد مبتلا به دیابت نوع دوم نه تنها در نقاط پانکراس و کلیه احساس درد یا حساسیت خواهد کرد، بلکه در نقطه ریه نیز حساسیت‌هایی را نیز تجربه می کند که نشان از بروز اختلال در این عضو نیز است.

اختلال بروز نیافته: اما آخرین مورد حساسیت یا دردناک بودن نقطه به دلیل وجود اختلال و ناهماهنگی در انرژی‌ها به وجود می‌آید. به این معنی که هنوز اختلال فرصت بروز فیزیکی و جسمانی نیافته و بهتر است با مشورت متخصص برای کنترل و مهار آن اقدام کرد.
بهترین نمونه برای درک این موقعیت سردرد است. قبل از آنکه فردی درد جسمی را در ناحیه سر تجربه کند، یک بلوک انرژی یا انقباض در نقطه رفلکسولوژی سر در کف پا احساس می کند. یا قبل از آنکه علائم سرماخوردگی‌اش نمود بیرونی پیدا کند نقطه ریه او در پایانه کف پا حساس می شود.
در نهایت تشخیص درست این شرایط برعهده مهارت، دانش و تجربه متخصصی است که برای رفلکسولوژی از او مشورت می‌گیرید. تشخیص به موقع این اختلال‌ها می تواند به کنترل هر چه بهتر شرایط برای تسکین و بهبود اختلال و همین طور بهبود کیفیت زندگی فرد موثر باشد.

نویسنده: هالی تس، متخصص ماساژ رفلکسولوژی چینی

ترجمه: آمنه فرخی
منبع: chinesefootreflexology