اگر تا امروز هرگز به ماساژ نرفته‌اید، فواید زیادی را از دست داده‌اید. در دنیای پر مشغله امروز که بزرگ و کوچک درگیر موضوعات پرتنش فراوانی هستند بهره‌مندی از انواع ماساژ می‌تواند تسکین‌بخش، نشاط‌ آور، آرامش‌بخش و امیدوارکننده باشد. وقتی بعد از یک روز سنگین کاری ماساژ ریلکسی دریافت کنید و یا برای بهبود کیفیت زندگی از ماساژهای رفلکسولوژی یا طب فشاری بهره بگیرید و یا به طور کلی از ماساژ به عنوان یک درمان کمکی برای تسریع روند درمان‌تان استفاده کنید خواهید دید که در طول همه این سال‌ها خودتان را از چه نعمتی محروم کرده‌اید.
علاوه بر فواید ماساژ که به آن اشاره شد ماساژ گرفتن مانند ورزش کردن می‌تواند روند فرسایش عضلات و بافت‌ها را کندتر کند. امروزه در جهان ماساژهای متنوعی وجود دارد که قدمت برخی از آنها به چندصد سال قبل بازمی‌گردد. اما از میان انواع رایج ماساژ هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و چه فوایدی برای عضلات بدن دارند:

 

ماساژ عمیق

تکنیک‌های این ماساژ با فشار و به صورت عمقی بر عضلات و تاندون‌ها اثر می‌گذارد. افرادی که این نوع ماساژ را دریافت می‌کنند معمولا بعد از ماساژ احساس خستگی دارند و خستگی خود را به خستگی بعد از یک جلسه تمرین ورزشی سخت تشبیه می‌کنند.
در این ماساژ بخش‌های عمیق‌تر عضلات و بافت‌های بدن هدف ماساژند و البته اعصاب نیز در فرآیند ماساژ تحریک می شوند. این نوع ماساژها معمولا برای افرادی که دردهای اسکلتی مزمن نظیر آرتروز دارند مناسب است. این ماساژ به دلیل ویژگی‌های آن و فشاری که حین ماساژ به عضلات وارد می‌شود باید حتما توسط فرد خبره و متخصص ماساژ ارائه شود.

 

ماساژ سوئدی
این ماساژ یکی از محبوب‌ترین ماساژهاست که عموم مردم می‌توانند از آن بهره بگیرند. هدف از ارائه این ماساژ شل کردن بدن، ماسا بافت‎های نرم بدن و کمک به افزایش و بهبود جریان گردش خون است. طی این ماساژ فرآیندی شبیه لرزش، مالش، کشش و تکنیک‌های یداوی دیگری انجام می‌شود. بعد از این ماساژ فرد احساس آرامش می‎کند. این ماساژ در صورت تکرار می‌تواند به ریلکسی عضلات عمیق‌تر نیز کمک کند.

 

ماساژ ورزشی
این نوع ماساژ مخصوص ورزشکاران است که غالبا به دلیل ورزش‎های سخت و فشرده‎ای که دارند مستعد آسیب دیدگی هستند. فرقی نمی‌کند ورزش را به صورت حرفه‌ای یا آماتور دنبال می‌کنید مهم این است که بتوانید از فواید ماساژ بعد از تمرینات بهره بگیرید. ماساژ ورزشی به شما کمک می‌کند تا جریان گردش خون در بدنتان بهتر صورت گیرد و آسیب‌دیدگی‌های احتمالی مفصلی و عضلانی با سرعت بهتری بهبود یابند. این نوع ماساژ علاوه بر تسریع روند درمان به پیشگیری از آسیب‌های احتمالی هم کمک می‌کند.

 

رایحه درمانی
در این ماساژ که یکی از قدیمی‌هاست از روغن‌های گیاهی معطر مثل روغن ترنج، روغن لیمو، روغن اسطوخودوس، روغن نعناع فلفلی برای ماساژ استفاده می‌کنند. این ماساژ می‌تواند در ترکیب با ماساژ سوئدی و یا ماساژ ورزشی هم استفاده شود. هدف از این ماساژ رفع تنش‌ها و استرس‌ها و اضطراب‌هایی است که زندگی به بشر تحمیل می‌کند. این ماساژ به طور ویژه برای افرادی که از مشکلات و اختلال خواب رنج می‌برند بسیار مفید است.

 

ماساژ پیش از تولد
این ماساژ ویژه خانم‌های بارداری است که به زودی قرار است نوزاد خود را در آغوش بکشند. این ماساژ پیش از زایمان انجام می شود و هدف‌های مختلفی را دنبال می‌کند. مهمترین هدف ماساژ پیش از تولد ریلکسی، شکل کردن عضلات، تسکین دردهای مادر، تسکین کمردرد، تسکین درد مفاصل به ویژه درد لگن، تسکین درد پا و سایر مشکلاتی است که مادر در طول ۹ ماه بارداری متحمل می شود. این ماساژ در طول دوران بارداری و پیش از زایمان توصیه شده است و حتما باید توسط متخصص ماساژدرمانی با مشاوره متخصص زنان و زایمان و بررسی تمامی جنبه‌های سلامت مادر باردار و جنین ارائه شود. در مقالات علمی مختلفی اشاره شده که دریافت این ماساژ از ماه‌های اول بارداری به پیشگیری از بروز زایمان‌های زودرس کمک می کند و تاثیر مثبتی بر کنترل فشارخون مادران باردار دارد.

 

ماساژ سنگ داغ
این نوع ماساژ، از جمله ماساژهای متفاوتی است که با کمک سنگ‌های گرم برای ایجاد آرامش، التیام عضلات دردناک، تسکین تنش‌ها با فشار و در مواردی بدون فشار انجام می شود. در این روش سنگ گرم را روی نقاط خاصی از بدن قرار می دهند. این ماساژ هم برای ریلکسی و هم برای بهبود عملکرد بدن و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده بسیار مناسب است.

 

ترجمه: آمنه فرخی

منبع: https://b2n.ir/b21150