به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، آقای جلال الدین صادقی رییس جهاددانشگاهی استان خراسان جنوبی با اشاره به این که خام فروشی محصولات کشاورزی یکی از چالش ها و معضلات استان است و می تواند یکی از علل ناکامی صادرات تلقی شود، گفت: ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تولید فراورده های غذایی دارویی از محصولات راهبردی استان می تواند از خام فروشی محصولات راهبردی و ارزشمند استان مانند زرشک، زعفران و عناب جلوگیری کند و یکی از بهترین راهکارهای توسعه اشتغال پایدار ، ایجاد ارزش‌افزوده محصولات و توسعه اقتصادی در استان ، جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی به حساب آید.
وی افزود: میوه عناب با توجه به خواص تغذیه ای و دارویی بالا، ظرفیت بسیار خوبی برای فراوری دارد و می توان از این محصول فراورده های متعدد غذایی و دارویی تولید کرد.
آقای صادقی بیان کرد: جهاددانشگاهی استان از سال ۱۳۹۶ برای کاهش خام فروشی و صادرات خام محصولات راهبردی استان و ایجاد فراورده های متنوع‌تر و باکیفیت‌تر از این محصولات اقدام به تولید دانش فنی فراورده های متعدد و متنوعی بر پایه محصولات راهبردی استان کرده که از جمله آن می توان به بیسکویت عناب،کیک عناب، چیپس عناب، شکلات عناب، سرکه عناب، سرکه زرشک و گل محمدی، کوکی عناب، مربای پری بیوتیک عناب، سس زرشک، سس عناب و آبنبات زرشک دارای خاصیت تصفیه خون اشاره کرد.
وی گفت: جدیدترین محصول ثبت اختراع شده در این نهاد، فرآورده «قرص جوشان آرام بخش و ضد افسردگی عناب» است.
رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: قرص های جوشان یک فرم ایده ال در بین بیماران، کودکان و سالمندانی هستند که به دلایل مختلف فیزیولوژیکی توانایی بلع قرص را ندارند. این فراورده توسط پژوهشگران گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان راهبردی خراسان جنوبی در سامانه مالکیت فکری ثبت اسناد و املاک کشور با شماره ۱۰۴۶۶۱ ثبت شد.
آقای صادقی با اشاره به اینکه فرمولاسیون قرص جوشان آرام بخش عناب قابلیت تولید صنعتی را داشته و فاقد ساکارز و گلوتن است و به همین دلیل استفاده از آن برای افراد مبتلا به سلیاک و دیابت بلامانع است، یادآور شد: این محصول فاقد نگهدارنده های شیمیایی و سنتزی است و یک محصول فراسودمند به شمار می آید.