تغذیه چگونه قدرت باروری را افزایش می‌دهد؟


به گزارش درمانگر، رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی بابل، از تاثیر اصلاح سبک زندگی در افزایش قدرت باروری زوجین خبر داد و گفت: خواب منظم و رژیم غذایی مناسب از مهم ترین مولفه های کیفیت زندگی است.

نرگس گرجی، یکی از عوامل مؤثر در قدرت باروری زوجین را کیفیت سطح زندگی دانست و گفت: امروزه در مطالعات متعدد بر تأثیر سبک زندگی افراد در ارتقای قدرت باروری و سلامت مادر و جنین طی دوران بارداری تاکید بسیار می‌شود.

وی با بیان اینکه در منابع معتبر و مکتوب طب ایرانی نیز بر اهمیت کیفیت سبک زندگی افراد بر میزان باروری و سلامت فیزیکی بسیار تاکید می‌شود، افزود: بهداشت خواب، داشتن خواب مناسب شبانه، پرهیز از دیر خوابیدن و داشتن نشاط صبحگاهی علاوه بر اینکه باعث سلامتی و نشاط روزمره افراد خواهد شد در تنظیم ترشح هورمون‌ها، سیستم ایمنی و قدرت بدن هم تأثیرات بسیاری دارد.

این متخصص طب سنتی توصیه کرد که تا حد امکان از بی خوابی شبانه و خواب طولانی طی روز پرهیز شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب، مصرف فست فودها و رژیم‌های غذایی پرچرب همراه با قند و کربوهیدرات بسیار بالا، به ویژه در افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن، می‌تواند قدرت باروری را در زوجین کاهش داده و منجر به افزایش پیامدهای نامطلوب بارداری در مادر و جنین شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: فیبر و سبزیجات در رژیم غذایی، میوه‌های مناسب فصل برای دوران بارداری (سیب، گلابی، به، انار) و خشکبار مناسب (مویز، توت خشک و انجیر) می‌توانند به عنوان جایگزین تنقلات صنعتی استفاده شوند.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت فیزیکی و جسمانی پیش و حین دوران بارداری، گفت: متأسفانه امروزه بدلیل زندگی صنعتی که اکثر افراد مبتلا هستند، میزان فعالیت فیزیکی بسیار محدود شده است. افراد در طی روز باید حداقل ۳۰ الی ۶۰ دقیقه فعالیت ورزشی به ویژه ورزش‌هایی مثل پیاده روی، شنا، یوگا و حرکت‌های کششی داشته باشند که این کار علاوه بر تقویت و بهبود جریان سیستم قلبی عروقی بدن، در مادران باردار نیز باعث تقویت و افزایش قدرت عضلات کف لگن می‌شود تا بارداری و زایمان راحت تری را تجربه کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 5 =