تجاری‌سازی و عرضه داروهای گیاهی در داروخانه‌ها با حمایت وزارت بهداشت


به گزارش درمانگر، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین «ایده بازار ملی فناوری سلامت» با بیان این‌که بخشی از توانمندی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و شرکت‌های دانش‌بنیان در این نمایشگاه عرضه شده است، گفت: تمرکز این دوره از نمایشگاه، در حوزه طب سنتی، گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است.

دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه دومین «ایده بازار ملی فناوری سلامت» در مرکز همایش‌های بین المللی رازی تهران با اشاره به ظرفیت‌های بالای کشور در حوزه گیاهان دارویی، گفت: متاسفانه تا کنون استفاده چندانی از این ظرفیت عظیم نشده است؛ در حالی که هر کدام از این گیاهان دارویی می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند و منشأ ساخت دارو باشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گیاهان دارویی را منشأ تولید بسیاری از محصولات با کیفیت حوزه سلامت دانست و گفت: از توانمندی‌های کشور ما، گیاهان دارویی متعدد و متنوع و کاربرد و اثربخشی آنها در درمان بسیاری از بیماری‌هاست.

وی از حمایت ویژه وزارت بهداشت از حوزه طب ایرانی، گیاهان دارویی و کاربرد آنها در درمان بیماری‌ها خبر داد و گفت: ۱۳۴ شرکت دانش‌بنیان حوزه سلامت در کشور در حوزه کاربرد گیاهان دارویی فعالیت دارند و علاوه بر آن، ۳۳ مرکز رشد و پارک علم و فناوری در این زمینه به صورت علمی و اصولی، فعال هستند.

دکتر عین‌اللهی با بیان اینکه شرط ورود گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به بازار، تاییدیه سازمان غذا و دارو است، گفت: آشنایی جامعه پزشکی با کاربرد محصولات تایید شده در حوزه طب سنتی بیش از گذشته افزایش یافته است.

وی به فعالیت ۸ سلامتکده طب سنتی در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد این سلامتکده‌ها به تدریج افزایش می‌یابد. در هر یک از این سلامتکده‌ها پزشک متخصص طب ایرانی حضور دارد و داروخانه‌ای با محصولات طب ایرانی دایر است. همچنین میزان مصرف داروهای گیاهی در این سلامتکده‌ها بر اساس یافته‌ها وشواهد علمی مشخص شده و بر تعادل در مصرف این محصولات نظارت می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در کشور ما نور آفتاب به میزان کافی وجود دارد و تابش نور مستقیم آفتاب و همچنین برخی عوامل شغلی، عوارض پوستی را برای برخی افراد ایجاد می‌کند که خوشبختانه در این دوره از فن بازار سلامت، محصولات مؤثری در زمینه سلامت پوست از جمله پمادهایی با منشأ گیاهان دارویی تولید و عرضه شده است.

دکتر عین‌اللهی با تاکید بر اهمیت حفظ و ارتقای سلامت جامعه، اظهار کرد: در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولید دارو از گیاهان دارویی به طور اصولی و علمی دنبال می‌شود؛ به این معنا که محصولات و فرآورده‌هایی از این دست پس از تاییدیه‌های مربوطه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و همچنین سازمان غذا و دارو وارد بازار می‌شوند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار از گیاهان دریایی در تولید دارو و مکمل، استفاده و برخی از محصولات آن در این رویداد رونمایی شده است، گفت: برخی از انواع گیاهان دریایی، خواص دارویی دارند که شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت خود را در زمینه تولید و فرآوری آنها آغاز کرده‌اند.

به گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سرمایه‌گذاران می‌توانند در زمینه محصولات سنتی و گیاهی شرکت‌های دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کنند و وزارت بهداشت نیز از تجاری‌سازی هر داروی گیاهی که به تایید سازمان غذا و دارو رسیده باشد و نیز عرضه آنها در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها حمایت می‌کند.

دکتر عین‌اللهی افزود: برای التیام زخم‌های دیابتی و درمان بیماران دیابتی، داروهای گیاهی متعددی تولید شده و باتوجه به شیوع بالای دیابت در کشور، این داروها پس از تایید سازمان غذا و دارو، مورد حمایت وزارت بهداشت واقع می‌شوند.

وی با انتقاد از استفاده‌های نابجا و یا افراط در مصرف داروهای شیمیایی، یادآور شد: در درمان بیماری‌های رایج مانند سرماخوردگی، اولین دارویی که بیشتر بیماران مصرف می‌کنند، استامینوفن است و همچنین انواع آنتی‌بیوتیک‌ها در بیماری‌های عفونی و ویروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک شود و حال آن که بسیاری از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی می‌توانند چنین بیمارانی را بهبود بخشند و موجبات رونق صنایع داخلی و عدم تحمیل عوارض آنتی‌بیوتیک‌ها را فراهم کنند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مطلوبیت ترویج استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی، گفت: رتبه ایران در حوزه طب سنتی در دنیا مناسب است؛ اما برخلاف تصور رایج، برخی کشورها مانند آمریکا، چین و هند از حیث زمینه مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی رتبه‌ای بالاتر از ایران دارند.

دکتر عین‌اللهی تصریح کرد: باید در خصوص مصرف صحیح گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشور فرهنگ‌سازی کنیم تا هر دو گروه داروهای شیمیایی و گیاهی به میزان لازم و به طور متعادل و اصولی مصرف شوند.

به گزارش ایسنا، دومین ایده بازار ملی فناوری سلامت و نمایشگاه محصولات فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و نوآوری و پارک‌های فناوری سلامت ۱۴ آبان با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران افتتاح شد و تا به امروز، ۱۵ آبان نیز ادامه دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =